Odwiedź nas także na
Depułtycze Królewskie 55
22-100 Chełm
Pon-Pt
07:30 - 15:30
82 562 06 05
sekretariat.csi@panschelm.edu.pl

Laboratorium Badań Wytrzymałościowych, Struktury i Stanu Warstwy Wierzchniej

  

 Wyposażenie laboratorium:

  • zestaw do pomiaru topografii TMS-100 Polytec,
  • twardościomierz KB 3000 B KB Prüftechnik,
  • twardościomierz uniwersalny KB10 KB Prüftechnik,
  • systemem do bezkontaktowych trójwymiarowych pomiarów odkształceń ARAMIS 4M, oraz system optycznej analizy deformacji PONTOS HS GOM,
  • stanowiska do badań wytrzymałościowych – 820 LE6 Series Electrodynamic Fatigue Test Machine i 311L Family Electromechanical Universal Test Machine TestResources,  komora klimatyczna HT-8045A Hung Ta,
  • komora starzeniowa TNH38C Hung Ta.
Polytec TMS-100

Polytec TMS-100 jest to w pełni zautomatyzowany system pomiarowy oparty  na skanowaniu z wykorzystaniem interferometrii światła białego, zdolny do bardzo dokładnych pomiarów na niespotykaną dotąd głębokość. Powierzchnie można mierzyć w jednym ujęciu  ze szczegółami o wielkości 36 mikrometrów. Parametry mierzone to m.in. płaskości, równoległości, wysokości lub parametry powierzchni. System ten jest stosowany  w szczególności do pomiarów elementów ze stromymi krawędziami i głębokich otworów.

Twardościomierz

Twardościomierz uniwersalny z zakresem  poziomu wysokiego obciążenia posiadający:

wbudowany zoom optyczny, możliwość powiększenia, oświetlenie, magnetyczny uchwyt wgłębnik, automatyczna pomiar twardości.  Twardościomierz posiada innowacyjne oprogramowanie,  będące nowoczesnym środowiskiem badań materiałowych. Urządzenie wyposażone jest w aparat,  cyfrowy zoom, intuicyjna obsługa za pomocą panelu Windows PC, eksport do programu Excel lub pliku tekstowego, możliwość tworzenia protokołów badania  z uwzględnieniem specyficznych wymagań dla klienta.

Twardościomierz uniwersalny KB 10

Twardościomierz uniwersalny KB 10 zaprojektowany został do automatycznych pomiarów twardości zgodnie z międzynarodowymi normami takimi jak DIN EN, ISO i ASTM. Może pracować w szerokim zakresie obciążeń. Posiada stopniowy obiektyw  ze zmotoryzowanym zoomem, który ma możliwość przykładania obciążeń z głowicą w systemie pętli sprzężenia zwrotnego. Oprogramowanie do twardościomierza umożliwia: wektorowe projektowanie miejsc pomiaru, projektowanie punktów pomiaru wzdłuż dowolnych kształtów krawędzi, szybkie pozycjonowanie zaprojektowanych krzywych pomiarowych poprzez punkty odniesienia, optymalizacja ustawień optyki dla próbek trawionych, możliwość rozpoznawania kształtów i dopasowanie układu współrzędnych do założonej krzywej odcisków i próbki badanej, ciągłe monitorowane pozycji XY stolika (parametry XY), wykonywanie wykresów,      powrót  i powtórny pomiar, eksport danych do arkuszy kalkulacyjnych, zapisanie i eksport fotografii, automatyczne testy, pomiar, zapis i eksport, automatyczna analizę obrazu, autofocus (oś Z), regulację światła.

 

Urządzenia są przeznaczone do prowadzenia bardzo szerokiego zakresu badań wytrzymałościowych. Wyposażenie pozwala na wykonanie badań specjalnych dla przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, oraz kompozytów. Stanowisko badawcze wyposażone  jest dodatkowo w piec, oraz komorę klimatyczną, dzięki czemu próby można prowadzić  w szerokim zakresie temperatur.

Komora klimatyczna HT-8045A

Komora klimatyczna HT-8045A służy do przeprowadzania testów klimatycznych  na częściach, podzespołach i urządzeniach technicznych, pozwalając na wytworzenie, utrzymanie pod kontrolą przez określony czas, oraz monitorowanie, klimatu (temperatury  i wilgotności) wraz z jego rejestracją w różnych zakresach. Testy w komorze klimatycznej umożliwiają wykrycie ewentualnych błędów projektowych i produkcyjnych, oraz badanie trwałości i niezawodności eksploatacyjnej układów stosowanych w pojazdach i płatowcach.

Komora starzeniowa

Komora starzeniowa z lampami UV przeznaczona jest do badania odporności materiałów na światło ultrafioletowe i cykle kondensacji. Typowe badanie składa się z cyklu naświetlania próbek przez fluorescencyjne lampy UV, po którym następuje cykl kondensacji wodnej. Ponadto komora jest wyposażona w funkcję symulacji deszczu. Komora starzeniowa wykorzystywana jest do badania farb i lakierów, tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych, pokryć dachowych, bitumicznych, tworzyw sztucznych, oraz tkanin technicznych (geo- i agrowłóknin).