Odwiedź nas także na
Depułtycze Królewskie 55
22-100 Chełm
Pon-Pt
07:30 - 15:30
82 562 06 05
sekretariat.csi@panschelm.edu.pl

 

 
Komentarze są wyłączone

XVI Lubelski Festiwal Nauki

15 września 2019 w Lublinie odbył się Piknik Naukowy z okazji XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki. Wśród uczestników Pikniku, jak co roku, nie zabrakło pracowników PWSZ w Chełmie, w tym Centrum Studiów Inżynierskich, którzy reprezentowali naszą Uczelnię, pokazując innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie elektrotechniki, oraz robotyki i systemów pomiarowych. Robot przemysłowy Yaskawa, symulator lotów, kamera termowizyjna, skaner 3D ATOS, mierniki, w tym natężenia pola magnetycznego, czy przekrojowy model silnika samolotowego, to tylko część sprzętu eksponowanego przez CSI. Przygotowane przez pracowników pokazy zgromadziły tłumy zainteresowanych, którzy mieli okazję w aktywny sposób uczestniczyć w prowadzonych badaniach.
Tegoroczny, XVI Lubelski Festiwal Nauki odbywał się w terminie 14-20 września 2019 roku. W ramach tego wydarzenia, w Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie w dniach 16-20 września 2019 prowadzone były różnego rodzaju pokazy, dla zorganizowanych grup zarejestrowanych uczestników. Podczas spotkań, pracownicy odkrywali przed uczestnikami tajniki rozmaitych prac badawczych.
Z tej okazji, w CSI PWSZ w Chełmie zorganizowane zostały pokazy oraz warsztaty z zakresu dziedzin budownictwa, a także elektrotechniki i elektroniki, czy termowizji.
Pracownicy Laboratoriów Elektrotechniki i Elektroniki przygotowali dla gości następujące tematy warsztatów:

  • „Automatyka bez tajemnic”;
  • „Energia elektryczna w ruchu”;
  • „Układy elektroniczne”;
  • „Zrozumieć elektron- zależności pomiędzy napięciem a natężeniem elektrycznym.”

W ramach spotkań, uczestnicy mieli okazję poznać m.in. podstawowe parametry silników elektrycznych, efektywne sposoby ich sterowania i eksploatacji, a także zależności prądu od napięcia elektrycznego oraz bezpieczne sposoby posługiwania się urządzeniami elektrycznymi.
„Impresje budowlane- w świecie ściskania i zginania” to kolejny organizowany przez CSI PWSZ w Chełmie wykład, podczas którego widzowie mogli zobaczyć typowe badania materiałów budowlanych, obejmujących ściskanie i trójpunktowe zginanie zapraw, jak również ściskanie próbki betonowej o wymiarach normowych.
Ostatni rodzaj prezentacji przygotowywany przez CSI PWSZ w Chełmie nosił tytuł „Kolorowy świat widziany okiem kamery termowizyjnej”. Podczas pokazu uczestnicy w aktywny sposób mogli zbadać rozkład ciepła w ludzkim ciele, jak również wykonywać szereg bezpiecznych eksperymentów, mających na celu ustalenie różnic temperaturowych badanych rekwizytów.
Tegoroczny cykl prezentacji oraz warsztatów organizowany w Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie przyciągnął dużą liczbę zainteresowanych. Podczas każdego ze spotkań, uczestnicy mieli okazję poznać ciekawostki dotyczące prowadzenia prac badawczych, a także brać czynny udział w przygotowanych zajęciach.
Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z młodzieżą wykładowcy i studenci CSI PWSZ w Chełmie: dr Tomasz Muszyński, dr inż. Mariusz Holuk, mgr Paweł Karwosiński, mgr inż. Ireneusz Usydus, mgr inż. Paweł Jarosz, mgr inż. Kamil Gawkowski, mgr Dawid Ostrowski, mgr Robert Tatara, mgr inż. Kamil Bańka, inż. Michał Klimczuk, Adam Paszta oraz Maksymilian Siwecki.