Odwiedź nas także na
Depułtycze Królewskie 55
22-100 Chełm
Pon-Pt
07:30 - 15:30
82 562 06 05
sekretariat.csi@panschelm.edu.pl

 

 
Komentarze są wyłączone

Forma do masowej produkcji przyłbic gotowa!

W Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie wyprodukowano specjalną formę, niezbędną do produkcji przyłbic na wtryskarkach. Dzięki temu, że do ich wytwarzania będą wykorzystane wtryskarki, dzienna produkcja może wynieść nawet kilka tysięcy sztuk.

Z inicjatywy Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie – prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusza Tofila wspólnie z Politechniką Lubelską już w najbliższym czasie rozpoczęta zostanie seryjna produkcja przyłbic, by wspierać pracowników służby zdrowia, mających styczność z osobami zarażonymi koronawirusem.

Jesteśmy częścią lokalnej społeczności i chcemy wesprzeć pracowników służby zdrowia. Jednak zamiast drukarek 3D, gdzie czas wydruku kilku przyłbic trwa nawet 5 godzin, postanowiliśmy rozpocząć produkcję na skalę masową, z wykorzystaniem wtryskarek do tworzyw sztucznych. Do współpracy zaprosiłem prof. Zbigniewa Patera, dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. W Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie wyprodukowaliśmy już specjalną formę do produkcji przyłbic na wtryskarkach z wykorzystaniem której wspólnie z Politechniką Lubelską planujemy wkrótce uruchomić produkcję – mówi rektor Arkadiusz Tofil.

Realizacja wspólnego projektu dwóch lubelskich uczelni pozwoli na wymierne wsparcie lekarzy i pielęgniarek ze szpitali oraz stacji ratownictwa medycznego w Chełmie, Lublinie oraz innych miejscowości w woj. lubelskim. Wykorzystanie możliwości przemysłowych maszyn znajdujących się w chełmskiej PWSZ oraz Politechnice Lubelskiej umożliwi produkcję nawet do kilku przyłbic w ciągu minuty.

Mam nadzieję, że już za kilka dni będziemy mogli rozpocząć produkcję seryjną. Zrobimy wszystko, aby możliwie jak najszybciej dostarczyć największą ilość gotowych osłon dla personelu medycznego – zapewnił prof. Arkadiusz Tofil.